O mně

Možná jste umělec a rád byste zde představil sebe a svoji práci… Tohle vám napíše webová aplikace WordPress, když si ji čerstvě nainstalujete. Akorát že já nejsem umělec. Nebo se za něj nepovažuji. Ani nevím, v jakou chvíli se člověk za umělce považovat může. Jak se to vlastně určuje? A kdo to určuje? Jaká je hranice mezi uměním a pouhou dovedností?

Zkusme se k tomu dobrat: Umím třeba hodně mluvit. Hodiny a hodiny, rozvinout jakékoli téma v nekonečný monolog, až to často některé lidi otravuje. A baví mě mluvit! Jsem umělec? Spíše ne. Tak jinak: Umím vytvářet, alespoň podle mínění mého okolí, celkem pěknou digitální grafiku, resp. loga a designy webových stránek. Jsem umělec? Spíše ne. Dobrá, co takhle: Umím použít manuální režim na fotoaparátu a videokameře, dobře ovládám základy kompozice, zvládám základní obrazové postprocesy u fotografií i videa. Jsem umělec? Spíše ne. Co dalšího? Ano! Už vím: Hraji aktivně na mnoho hudebních nástrojů, relativně dobře pak na akustickou kytaru, a také do toho občas zpívám. Jsem umělec? Nemyslím si to… No vidíte. Nejsme ani o kousek moudřejší. Tak prostě zůstaňme u toho, že umělec nejsem.

Kdo tedy jsem? Normální člověk, kterého baví digitální technologie a svět „za obrazovkou počítače“ na jedné straně a příroda a její krásy na straně druhé. Baví mě na jedné straně vážná hudba, jazz, blues, folk na druhé straně elektronická hudba i taneční hudba. Baví mě analog, ale baví mě i digitál. Baví mě celovečerní filmy, ale i seriály a krátké filmy. Mám rád retro, ale i modernu. Zkrátka, mám rád obě strany mince, i její hrany. To mě asi vystihuje nejlépe. Baví mě poznávat, baví mě učit se novým věcem, baví mě znalosti dál předávat a rozvíjet je s dalšími lidmi, kteří mají podobné myšlení. Všechny moje aktivity pramení z touhy po něčem novém a z úcty k tomu, co už je za námi. Považuji se za vizionáře a kreativce, považuji se za mírně naivního, přesto stojím nohama pevně na zemi. A tím by moje představení mohlo skončit.