Šortky a výlevky

Ten umí to a ten zas tohle!

Dneska bez zbytečných vět okolo, soupis odkazů, na které jsem za poslední dny narazil, a o které je dobré se podělit. Vláda nám hodně pomohla zavedením včasných omezeních pohybu veřejnosti, nicméně návazné kroky, zdá se, organizovat podobně rychle a efektivně už tolik nezvládá. A tak se národ mobilizoval. Národ sobě! To už my Češi máme tak nějak nacvičené. Pomáhat můžeme všichni, i když zrovna neumíme šít nebo nemáme 3D tiskárnu. Mnozí mají finančí úspory, ze kterých lze pár stokorun poslat. Nebo ještě mohou pracovat za plnou výši své obvyklé mzdy a část z ní věnovat potřebným. Jiní zase mají dobré kontakty a mohou zprostředkovat komunikaci tam, kde to jinak není možné. Další transformují podoby podnikání a komunikace na „více bezkontaktní,“ no zkrátka … Dost. Napsal jsem bez zbytečných vět okolo, tak jdeme na to:

Oficiální portál CzechInvest, který ve spolupráci s s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR umožňuje firmám nabídnout své produkty a služby státu nebo dalším společnostem:

https://spojujemecesko.cz

Považuji za naprosto zásadní, abychom si všichni, nehledě na naši paranoiu o „velkém bratru,“ zapnuli sledování polohy v souvislosti se šířením infekce COVID-19 v aplikaci Mapy.cz:

https://native.seznamzpravy.cz/zastav-covid

Seznam klíčových sbírek a crowdfundingů rámci kampaně #CeskoProtiCovid19, kam můžete přispívat firmám se skvělými nápady nebo třeba těm, kteří šijí roušky, přispět na nákup látek:

https://www.donio.cz/CeskoProtiCovid19

Opravdu pěkná je snaha finančně pomoci nemocnicím skrze sbírku, kterou pořádá Česká filharmonie. Ta v osm večer 28. 3. odehraje benefiční koncert, živě přenášený na ČT Art:

https://www.darujme.cz/projekt/1202818

Dalším crowdfundingovým portálem, který zaslouží v těchto dnech zvýšenou pozornost, je portál Hit Hit. Také tam se objevují přání malých podnikatelů a spolků třeba i ve vašem okolí. Máte oblíbenou kavárnu, divadlo, klub? Možná i tam právě bojují za záchranu. Podívejte se:

https://www.hithit.com/cs/search/new

Jedna z mnoha firem, která nyní šije roušky a vyrábí štíty pro zdravotníky a lékaře, je i Brašnářství Tlustý. Proč vkládám odkaz zrovna na ně? Díky jejich dobře zvládnuté propagaci facebook zařídil své. Mají transparentní účet, není nic jednoduššího, než přispět. Já už to udělal. 🙂

https://www.brasnarstvitlusty.cz/rousky-a-stity

Nemáte zrovna kapacity jako velkovýrobna, ale přesto šít umíte a rádi byste své ústní roušky nabídli do systému jejich distribuce? Podívejte se na webové stránky v rámci iniciativy #DámeRoušky:

https://www.damerousky.cz

Mezi nově vzniklé projekty, které si kladou za cíl pomáhat v nouzi tam, kde je to potřeba, patří i portál Pomoc v karanténě, určený především lidem, kteří jsou zcela odříznutí od možnosti vycházet ven a dodržují v zájmu nás všech zákaz vycházení:

https://www.pomocvkarantene.cz

S podobným záměrem se objevil i portál Pomoc do domu, který jednoduchou cestou umožňuje sdílet nabídky / poptávky pomoci. Jeho databáze se pěkně plní napříč celou ČR:

https://www.pomocdodomu.cz

A z této kategorie webů je dobré zmínit ještě webové stránky Pomoc sousedům, za kterými stojí například herec Jiří Mádl. Stránka vznikla jako podpůrná aktivita k přidruženému portálu Sousedská pomoc a najdete zde třeba praktický leták, který můžete vyvěsit ve svém okolí:

https://pomocsousedum.cz

V neposlední řadě můžete přispět také na udržení malých pivovarů v ČR, jejichž zásoby piva postupně ztrácí trvanlivost a pro mnohé z nich je aktuální stav likvidační:

https://zachranpivo.cz

Mimo oblast přímé podpory výroby či distribuce, zmíním ještě několik webů, které pomáhají se vzděláváním žáků, kteří jsou z důvodu omezení šíření koronaviru už nějaký den doma:

https://ucime.online
https://www.matika.in/cs
https://perpetuum.cz/2020/03/jak-zvladnout-vyuku-po-uzavreni-skol-tipy-na-online-aplikace
https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka
https://www.skolavpyzamu.cz

Samozřejmě v těchto dnech na velkou část lidí dopadají různě intenzivně určité obavy, chmury a pocity beznaděje. Nejdůležitější je pečovat o svou dobrou kondici a psychický stav!

https://nevypustdusi.cz/2020/03/27/co-nemusite-delat-v-nouzovem-stavu

P. S. Chybí vám tu něco? Víte o někom, kdo potřebuje pomoc / nabízí pomoc a jeho činnost by měla být vidět? Napište mi na e-mail inspirace@kolblok.com a odkaz zveřejmín! Sám se také budu snažit tento příspěvek pravidelně aktualizovat, vždy, když narazím na další zajímavé odkazy.