Šortky a výlevky

Čtrnáct dnů nouzového stavu

Jsou to už dva týdny, kdy vláda vyhlásila první omezení spojená s eliminací šíření koronaviru COVID-19. Jen málokoho z nás se žádná z opatření nedotkla, řekl bych, že se spíše dotkla úplně všech. Situace, jakou svět dlouhá desetiletí nepamatuje, situace, která postupně mobilizuje celou společnost. Informační kanály jedou na plné obrátky, téměř žádné médium neinformuje o ničem jiném, proto zde nebudu dlouze vypisovat to, co se dá najít jinde. Docela přehledně jsou dostupná data průběžně aktualizována například na portálu Novinky.cz, ale samozřejmě i na oficiálním portálu ministerstva zdravotnictví, na stránkách krajských hygienických stanic a ve všech dostupných médiích.

Důležitější je podle mě zmínit a ocenit alespoň slovem všechny, kteří za uplynulých 14 dnů jakkoli přispěli k udržení stavu, který je zatím jedním z nejlepších, minimálně do té míry, jak se dá věřit číslům v médiích. Ať už se jedná o ty z nás, kteří striktně dodržujeme vládní opatření, jdeme ostatním příkladem zodpovědným nošením roušek či dobrovolnou izolací a prací z domova, absolutním omezením návštěv obchodů s potravinami aj., ale zmínit je potřeba především jedince, kteří i přes vážnost situace musí denně čelit nebezpečí nákazy koronavirem takzvaně v první linii. I oni pomáhají udržet společnost funkční a přispívají k lepšímu zvládání situace, která je nová pro každého z nás.

Měli bychom jim všichni poděkovat. A proto i já si touto cestou dovolím poděkovat. Poděkovat, že jsme se mohli v uplynulých dnech spolehnout na lékaře, zdravotní sestry, záchranáře, mediky, lékárníky, hygieniky, epidemiology, zkrátka pracovníky ve zdravotnictví. Že situaci aktivně monitorují a dbají na pořádek policisté, hasiči a armáda, včetně aktivních záloh. Děkuji také prodavačkám a prodavačům v obchodech, protože to, co se v uplynulých dnech za pulty zvláště v potravinách dělo, to snad překročilo veškerá předvánoční šílenství. Je potřeba poděkovat samozřejmě všem dobrovolníkům, všem, kteří šijí roušky, vědcům, kteří vymýšlejí nové ochranné pomůcky a firmám, které rychle reagovaly a přeměnily své podnikání (leckdy za cenu dočasné ztráty) v něco jiného, aktuálně potřebného.

Chci poděkovat pedagogům a rodičům, že společně zvládají nelehký úkol „vzdělávání na dálku.“ Nesmím zapomenout ani na média, která se s touto nelehkou situací rodičům a pedagogům, ale také seniorům, snaží pomáhat. A v neposlední řadě chci poděkovat těm, kterým se v moderním jazyce říká influenceři. Jsou to lidé, působící skrze sociální sítě a internetové video kanály, mezi které se nyní zařadili i mnozí umělci. Tedy, většině z nich. Ale k tomu se dostanu. Řada umělců a influencerů se v uplynulých pustila do pozitivního boje proti šíření koronaviru po svém. Sdílí nápady českých vědců, sdílí výzvy, šijí roušky, informují a povzbuzují, samozřejmě hrají on-line divadlo, pořádají online koncerty, … a díky velkému dosahu jejich profilů, díky velkému množství „sledování,“ ovlivňují značnou část veřejnosti, zvláště mezi mladými. A to je potřeba, protože právě mladí lidé, kterým je z médií často opakováno, jak málo se jich procentuální pravděpodobnost nákazy týká, porušují nařízení vlády nejvíce. Každý „zářez“ se počítá.

Přesto se mezi těmito lidmi, kteří mají dosah deseti- až statisíců followerů (neboli sledujících), najdou tací, kteří sdílí jen samá negativa a především neustále kritizují jakákoli vládní rozhodnutí. Tím možná neúmyslně, ale možná také naprosto úmyslně, podněcují určitou část společnosti k bagatelizování situace, k porušování vládních nařízení, podněcují v době všeobecného strachu a nejistoty k vytváření dalších negativních emocí. Nechci úplně jmenovat, každý jistě ve svém „follow listu“ někoho takového má. Ono je totiž na místě ve výčtu děkovaček zmínit právě i vládu ČR! Minimálně za ta zásadní rozhodnutí, která se nyní zdají být klíčová, tedy za rychlá opatření v rámci sociální izolace obyvatel.

Určitě není všechno růžové. Určitě by řada věcí šla udělat lépe, ale podívám-li se na čísla, tak ta hovoří jasně. Je zřejmé, že tahle spolupráce vlády, odborné obce lékařů, epidemiologů a hygieniků na jedné straně a dobrovolníků, soukromého sektoru a zodpovědné části veřejnosti na druhé straně, přináší velmi pozitivní výsledky v porovnání se zbytkem Evropy, dá se říci, až na několik výjimek, téměř i se zbytkem zemí celého světa.

My Češi jsme podivný národ. Na jedné straně si vzájemně závidíme, všechno vidíme strašně černobíle, ale na druhé straně, když jde do tuhého, zazpíváme si společně „Není nutno, není nutno…,“ pomáháme si, kde to jde, dokážeme vytvořit úžasně pozitivní vlnu a jako lavinu jí šířit do okolí. Také, až na výjimky, máme v krizových situacích neuvěřitelnou disciplínu. Takže na úplný závěr patří dík nám všem. Přeji nám pevné nervy a pevné zdraví!

Edit 25. 3., krásně to shrnul Zdeněk Svěrák:

„Takovou patálii, jako nám nadělal ten korunovanej virus, nepamatují ani tak věkovití jedinci, jako jsem já. Ale to neznamená, že se z toho zblázníme, a to neznamená, že to nebude mít konec. Bude to mít konec. Zase budeme chodit do školy, do práce a do divadla, a budeme se družit, dokonce objímat. A víte proč? Protože nepanikaříte. Protože jste obětaví, spolehliví a neztrácíte smysl pro humor. A taky jste vynalézaví.“

Zdroj: Youtube.com

Howgh!